DOMEK BOŽENY NĚMCOVÉ V ČERVENÉM KOSTELCI

Negarantovaná informace
WWW:http://www.cervenykostelec.cz
GPS:50°28'36,400"N, 16°5'38,860"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Na bývalém domku kupce Augustina Hůlka čp. 127 v ulici Boženy Němcové byla roku 1912 odhalena pamětní deska: V tomto domě bydlela Božena Němcová od měsíce září 1837 do dubna 1838.

Naproti faře byl domek, který se ode všech ostatních lišil čistou úpravou. Celé průčelí bylo bílé jako sníh. U oken byly letní zelené okenice, hlavní dveře a vedle nich jedny od polovice se skleněnými okny byly hnědé. Za sklem těch dveří bylo vidět rozličné věci: kalouny, vřetena, trubku malovanou, dýmky, fíky, míče, strakaté harasky, slovem věci, které svědčiti měly, že tam bydlí kupec. Pak se vyznamenával ještě zídkou, která celou šířkou domku zděna byla a bílými dlaždicemi pokladena. Vybíhala skoro půl sáhu do silnice a ze stran vedly na ní dva stupně. Do tohoto domku, když jsem se po městě ohlédla, vešla jsem." Božena Němcová: Chudí lidé.

24. května 1942 byla v podkroví domku z iniciativy učitele, muzejníka a regionálního spisovatele Josefa Hurdálka péčí městské rady slavnostně otevřena světnička Boženy Němcové. Roku 1962 u příležitosti stého výročí spisovatelčina úmrtí byla světnička nově upravena. Domek ale nebyl v následujících letech soustavně opatrován, chátral a roku 1974 musel být z technických důvodů uzavřen. Jeho stavební obnova byla zdlouhavá a náročná. V interiéru byla instalována nová expozice. 9. 5. 1985 byl opravený Domek Boženy Němcové předán do užívání veřejnosti. Po roce 1989 se rodina Justových-Sirůčkových zřekla restitučního nároku na domek a věnovala ho městu s podmínkou, že bude sloužit památce Boženy Němcové.

Nedílnou součástí nové expozice Domku Boženy Němcové se staly stručné dějiny města Červeného Kostelce zobrazené na čtrnácti panelech ve vstupní místnosti - bývalém kupeckém krámě. Kromě vstupní expozice je domek zcela věnován povídce Chudí lidé. V přízemí procházejí návštěvníci světnicí Hůlkových-Hlouškových a kuchyňkou s kachlovými kamny. Obě místnosti jsou zařízeny dobovým nábytkem, obrázky a předměty i vybavením pro domácí předení lnu. Původním a dobovým nábytkem je vybavena i světnička Boženy Němcové v podkroví. V prostorné předsíni před touto světnicí zobrazil výtvarník expozice Stanislav Kulda na dlouhé nástěnné desce hrdiny povídky Chudí lidé.