Název obce Doksany pochází z doby keltské a znamená bažinu nebo mokřinu. Mlýn v Doksanech je dle pramenů ze zemských knih jeden z nejstarších v Čechách. Byl zbudován v polovině 12. století, zároveň se založením kláštera. Umění mlynářské do Čech přinesli mniši z Francie a Německa, takže nás naučili číst a psát latinkou a převedli nás na modernější víru a zákonodárství. Dále přinesli pokrok i v řemeslech. Takže přechod na západní křesťanství mělo pro nás Čechy obrovský význam i z důvodu bezpečnosti našeho ještě mladého státu. Další zmínka o mlýně je z dob krále Přemysla Otakara 2., kdy probíhalo soudní jednání mezi obcí Brozany a klášterem Doksany o nároku na vodu.Soudní jednání trvalo 80 let. Zajímavé je, že zařízení mlýnice se používalo beze změn až do konce 18. století. Pouze hasačert vylepšil mlýnskou stolici ve 14. století, byla to vlastně vačka, která dávkovala obilí.
Teprve v 19. století došlo na technický rozvoj v mlynářském řemesle. Také doksanský mlýn se o jedno patro přistavěl, zbudovaly se kapsové výtahy, transmise poháněly otočná síta a šnekové dopravníky. Tento typ mlýna se jmenoval americký nebo taky umělecký. Mechaniku mlýna pohánělo 6 vodních kol o průměru 6 m. Na začátku 20. století se vodní kola nahradily turbínou.Po velké vodě v roce 1926 byla dřevěná strojovna zničena a nahradila se novou Francisovou turbínou v betonovém uložení.Mlýn pracoval až do roku 1951, kdy byl znárodněn a odstaven zároveň s elektrárnou, která pracovala na 120 V napětí. Posléze došlo v roce 1982 ke zdemolování celého zařízení, takže dnes již mlýn není možný provozovat. Ve mlýně zbyly pouze 2 válcové a 2 kamenné mlýny, kapsový výtah, šnekový dopravník, síta na mouku a část transmisí. Původní Francisova turbína je umístěna před vchodem do mlýna.
V roce 1997 došlo k rekonstrukci malé vodní elektrárny, vyměnila se původní turbína za ležatou Kaplanovu turbínu a výkon generátoru je připojen do státní sítě. Postupně dochází i k rekonstrukci památkově chráněných budov.
Také obecní úřad připravuje opravu kamenného mostu z poloviny 18. století. V dobách Napoleonských válek a v Prusko - Rakouských válkách sloužil mlýn jako polní nemocnice. Ještě nedávno byl na zdi azbukou napsán pozdrav z doby vojny 3 císařů u Chlumce. Bohužel omítka spadla a nedochovalo se ani foto. Informace jsou čerpány z " Vlastivědného sborníku Podřipska ".