| 
 
 
Počátky blanenského muzea datujeme do poloviny 50. let, jehož aktivita směřovala z počátku k minulosti Blanska a regionu. Muzeum bylo umístěné v blanenském zámku, který je zrekonstruován do původní renesanční podoby a dne 22.6.1969 bylo otevřeno. Okresní muzeum se zabývá dějinami železářství, dokumentací Moravského krasu, dějinami Blanska a regionu, metodikou kronikářské činnosti. V roce 1993 se muzeum dostalo pod správu města Blanska. Byla rozšířena činnost o kulturní akce. V roce 1994 prohlídková trasa zavítala do Historických interiérů blanenského zámku, která nám upřesní, jak se zde žilo v polovině 19.století. Od téhož roku se pořádají koncerty klasické hudby. Výhledově se připravuje prohlídková trasa o dějinách města Blanska, historii měřicí techniky a o rekontrukci expozice Moravského krasu.
 Stálá expozice
 
 Otevírací dobaMoravský krasDekorativní a užitková litina 19. a 20. stoletíNejstarší hutěHistorické interiéryHistorie měřící technikyHistorie hradu Blansko
 
Září až Březen: Úterý až Pátek 9.00-17.00 hod.  
Duben až Říjen: Úterý až Neděle 9.00-17.00 hod.
Vstupné Expozice:dospělí 30 Kč
 děti od 6 let, studenti, důchodci, předplatitelé Dějin a současnosti a držitelé mezinárodních průkazů ISIC, ITIC a IYTC 15 Kč
 děti do 6 let zdarma
 rodinné vstupné 60 Kč
 Expozice včetně výstav:dospělí 40 Kč
 děti od 6 let, studenti, důchodci, předplatitelé Dějin a současnosti a držitelé mezinárodních průkazů ISIC, ITIC a IYTC 20 Kč
 děti do 6 let zdarma
 rodinné vstupné 80 Kč
 SlužbyVýstavy:10 Kč, slevy 5 Kč
 Bariéryrezervace:platba kartou:fotografování, filmování: přístup psa: sociální zařízení: na požádáníprodej: suvenýrů, pohlednic, publikací, tur. známek...občerstvení: pronájem prostor: svatební obřad: úschovna: šatna: kouření: služby cyklistům: 
 
K expozicím v podlaží vedou schody, s pomocí lze navštívit expozice v přízemí.
Parkování 
Možnost parkování na náměstí nebo za zámkem cca 50-100 m od muzea.
Dostupnost Vzdálenost vzdušnou čarou: Blansko leží 19 km severně od BrnaVlakem: stanice Blansko-město, cca 10 minut chůze od muzeaAutobusem: autobusové nádraží, cca 20 minut.Pěšky: 200 m od náměstí SvobodyNa kole: Autem: 
 
ZDROJ INFORMACÍ: www.muzeum.bk.cz
 
 |  |